evaldukas (evaldukas) wrote,
evaldukas
evaldukas

Kolektyvinė sutartis

Šiuo metu dažnai girdisi Įvairių lygių profsąjungos veikėjų apgailestavimų dėl sunkiai pasirašomų kolektyvinių sutarčių. Kai kurie iš jų kolektyvinių sutarčių nebuvimą aiškina patirties nebuvimu. Šia proga siūlau susipažinti su 1947 metų patirtimi.

Puiki "Raudonosios vėliavos" redakcinė skiltis "Daugiau dėmesio kolektyvinėms sutartims" skirta šiam svarbiam reikalui.Tais metais SSRS ministrų taryba priėmė nutarimą įpareigojantį kovo - balandžio mėnesiais sudaryti įmonėse kolektyvines sutartis tarp įmonės administracijų ir darbininkų kolektyvų, atstovaujamų vietinių komitetų.

Labai tiksliai apibrėžta kas yra ta sutartis:

"Kolektyvinė sutartis - dvišalis įsipareigojimas. Darbininkų įsipareigojimų tikslas - duoti kraštui kuo daugiau ir aukštesnės rūšies gaminių, įvykdyti gamybinius planus prieš laiką. Profsąjunginės ir partinės organizacijos turi mobilizuoti darbininkų masę kovai su dykinėtojais, darbo dienų praleidinėtojais, darbo disciplinos laužytojais."

"Iš kitos pusės, sutartyje numatomos priemonės ir tie įsipareigojimai, kuriuos įmonės administracija turi atlikti, gerindama gamybos sąlygas, gerindama darbininkų buitį."


Ten pat apžvelgta ir nepatenkinama kolektyvinių sutarčių sudarymo praktika šiaulių įmonėse. "Verpste" ir ypač Mėsos kombinate nukrypta į formalizmą. Pastarajame apsiribota sutarties teksto paskaitymu, nepriimta jokių "konkrečių įsipareigojimų prieš darbo drausmės laužytojus".

Šiek tiek dėmesio skirta ir "Elnio" vietkomui.

"Elnyje vietinis komitetas taip pat neveiklus. Pirmininkas drg. Adomaitis profsąjungos uždavinį supranta, kaip skirtų pramoninėms prekėms orderių išdalinimą. Tuo jis ir pasitenkina. Vietkomas nuošaly stovi nuo dirbančiųjų buitinių - kultūrinių reikalų, nemobilizuoja darbininkų kovon su įmonės turto grobstytojais, su darbo drausmės pažeidėjais.

Panašu, kad ne daug kas pasikeitė per praėjusius beveik 70 metų. Kolektyvinių sutarčių pasirašymas ir toliau vyksta, jei vyksta, formaliai... Nežinia ar taip yra dėl profsąjungos aktyvo neveiklumo ar dėl darbininkų nenoro talkinti administracijai ir išnaudoti save.

Tags: Kolektyvinės sutartys, profsąjungos
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments