evaldukas (evaldukas) wrote,
evaldukas
evaldukas

Garbės pirmininko negarbingas pasisakymas

Į ginčą dėl J. Noreikos įsijungė aukšto rango politikai.

TS - LKD garbės pirmininkas Vytautas Ladsbergis pasisakė dėl J. Noreikos. http://www.delfi.lt/news/ringas/politics/v-landsbergis-kaltinimai-jonui-noreikai.d?id=69449826
Man publikacijoje užkliuvo:
"1. Tariamas įsakymas sušaudyti Plungės žydus, minimas tariamuose JAV lietuvio Aleksandro Pakalniškio atsiminimuose ( išl. 1995 m. Čikagoje ). Neva 1941 07 12/13 po Plungės gaisro komendantas J. Noreika dėl žydų pasakęs vokiečiams: „Aš daviau įsakymą visus iki vieno sušaudyti“. Pasakoja Pakalniškis – tarsi liudininkas, pats girdėjęs ir matęs pokalbį, net vokiečių elgesį. Iš tikrųjų tas epizodas A. Pakalniškio arba jo leidėjų apgaulingai įmontuotas į knygą iš 11 metų senumo (1984 m. ) publikacijos žurnale „Der Spiegel“ (1984 04 23), kurioje buvęs Šiaulių geto kalinys Leiba Lifšicas nupasakoja tariamą J. Noreikos pokalbį su vokiečių kareiviais, vėliau žodis į žodį pakartotą neva „liudininko“ A. Pakalniškio neva „atsiminimuose“."

Užkliuvo nes ponas V. Landsbergis skleidžia lengvai patikrinamą abejotiną informaciją. Tai keista nes jis nurodo ir mane, o aš savo publikacijoje http://www.anarchija.lt/component/content/article/81-istorija/38185-kodel-jonas-noreika-generolas-vetra-paskelbtas-didvyriu buvau įdėjęs nuorodą į "Der Spiegel" to numerio tekstą, jis tebėra http://www.arbeit-und-leben-hochtaunus.de/Litauen.Kollaborateure.pdf, pacituosiu:

"Nun leben sie alle nicht mehr. Noch ehe in Plunge,
44 Kilometer von Memel entfernt, im Juni
1941 deutsche Soldaten einrückten, brachten Litauer
70 ihrer jüdischen Mitbürger ums Leben.
Als dann die Deutschen kamen, hielten die sich nich
t auf, sondern marschierten gleich weiter.
Es blieben die Litauer, die – ohne daß die Deutsche
n dies angeordnet hätten – unter Führung
landeseigener Offiziere die gesamte jüdische Bevölk
erung der Stadt ermordeten. Das belegte
der litauische Autor Aleksandras Pakalniskis in sei
nem vor vier Jahren in Chicago erschiene-
nen Buch „Plunge“. "

Esmė tokia - "Der Spiegel" nurodo Aleksandro Pakalniškio knygą "Plungė". Knyga parašyta 1980 metais. Kad autorius tą epizodą pakartoja ir kitoje po 15 metų leistoje knygoje, neturėtų stebinti.

Kam ponui Landsbergiui prireikė minėti Leibą Lipšicą ir bandyti apkalbėti mirusius, aš nežinau. Gal senatvė, o gal patarėjai. Faktas, kad pono autoritetas būtų sveikesnis jei jis būtų pasitikrinęs ką kalba. Tai nesunku, tuo labiau, kad jis mini mane ir mano publikaciją, reikėjo tik perskaityti ir pažiūrėti joje pateiktas nuorodas.

Toliau einantis negražus A. Pakalniškio užsipuolimas - pavyzdys kokias intrigas moka pinti tas negarbingas garbės pirmininkas. Nesu tikras, kad verta jas narplioti.

Yra V. Landsbergio publikacijoje ir antras punktas, jis įdomus nes skaitosi kaip instrukcija kaip derėtų "teisingai" vertinti J. Noreikos veiklą Šiaulių apskrities viršininko pareigose.

"Po Birželio sukilimo Lietuvoje buvo atkurta nepriklausomybės laikų administracija, kurios vokiečiai nepanaikino (kaip prieš tai – sovietų okupantai), bet leido veikti ir naudojosi ja. Vokiečiai iš karto įvedė savo karinę valdžią (Militärverwaltung), o 1941 m. vasarą – jau ir vokiečių civilinę valdžią (Zivilverwaltung), panaikino Laikinąją Vyriausybę („darbas baigtas“). Vietinės struktūros, vad. savivalda, turėjo vykdyti tik vokiečių įsakymus. Tarp jų – J. Noreikos išsiuntinėtas, bet ne jo sukurtas, komisaro įsakymas dėl žydų perkėlimo arba perkraustymo."

Tenka pripažint, kad V. Landsbergiui ar tiems kas jam padeda fantazijos netrūksta. Jau įsivaizduoju, kaip vokietis komisaras sukūrė ir padiktavo J. Noreikai lietuvišką raštą. tik va parašas tai J. Noreikos, o ne komisaro... Bet greičiausiai V. Landsbergis gali ir šitai paaiškinti. Dabar lieka luktelt ir pamatysim kaip greitai ir kaip tiksliai šias instrukcijas kaip aiškint įvykdys genocido centras. O gal visgi nevykdys?

Evaldas Balčiūnas.

Tags: A. Pakalniškis, j. noreika, v. landsbergis
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments